overlay

2.Ulusal TİG Sempozyumu Gerçekleştirildi 30 Eylül 2014, Ankara


“Yatan Hastalarda Teşhise Dayalı Gruplandırma, Geri Ödeme ve Kalite” ana temasıyla düzenlenen 2.Ulusal Teşhis İlişkili Gruplar (TİG) Sempozyumu 30 Eylül 2014 tarihinde, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi.

TKHK Başkanı Uzm. Dr. Zafer ÇUKUROVA, Sağlık Politikaları Kurulu Üyeleri Dr. Mehmet DEMİR, Doç. Dr. Haluk ÖZSARI, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Yardımcı Op. Dr. Alper SÜZEN, Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan GÜLER, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehtap TATAR, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Atilla Aral, Prof. Dr. İsmail AĞIRBAŞ, TİG Daire Başkanı Dr. Abdullah ÖZTÜRK, GSS TİG’den Sorumlu Daire Başkanı Dr. Mümine Nurdan DOĞUKAN, TKHK Finansal Analiz Daire Başkanı Selim BENER ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah ZENGİN’in de katıldığı sempozyuma sağlık sektörünün yöneticileri büyük bir ilgi göstermiştir. Ayrıca tüm paydaşların bir araya gelmesi ile de anlamlı ve başarılı bir sempozyum gerçekleştirilmiş olup TİG’in en kısa zamanda hayata geçmesi için önemli bir adım atılmıştır.

Sempozyumda “Başlangıcından Günümüze Türkiye'de TİG’in Gelişim Süreci ve Son Durum, TİG'in Algoritması ve Oluşumu, AR-DRG, TİG'in Yazılım Sistematiği ve Web Arayüzleri, Sağlık Sisteminin Gelişiminde TİG'in Önemi ve Etkisi, TİG'in Geri Ödemede Kullanımı ve Diğer Ödeme Yöntemleriyle Kıyaslanması, 3. Basamak Hastanelerde Finansal Sürdürülebilirlik ve TİG, Klinik ve Maliyet Açısından TİG'de Vaka Örneği Üzerine Tespitler, TİG Maliyet Çalışmaları ve Sıklık Düzeyi, TİG Klinik Kalite Değerlendirmesinde ACBA ve PICQ Kullanımı, TKHK'nın TİG Çalışmaları, SGK'nın TİG Çalışmaları” konuları tüm yönleriyle, gün boyunca gerçekleşen oturumlarda ele alınmıştır.

Sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere tüm paydaşlara ve sempozyuma katılan tüm sağlık yöneticilerine teşekkür ederiz.

Sempozyum Sunuları :

Başlangıcından Günümüze Türkiye'de TİG'in Gelişim Süreci ve Son Durum

TİG'in Algoritması ve Oluşumu AR-DRG

Sağlık Sisteminin Gelişimi ve Etkisinde TİG'in Önemi ve Etkisi

TİG'in Geri Ödemede Kullanımı ve Diğer Ödeme Yöntemleriyle Kıyaslanması

3.Basamak Hastanelerde Finansal Sürdürebilirlik ve TİG

Klinik ve Maliyet Açısından TİG'de Vaka Örneği Üzerine Tespitler

TİG Maliyet Çalışmaları

TİG Klinik Kalite Değerlendirmesine ACBA ve PICQ Kullanımı

SGK'nın TİG Çalışmaları 

TİG'in Yazılım Sistematiği ve Web Arayüzleri